Budowa ścieżki rowerowej Ustronie Morskie – Kołobrzeg – Dźwirzyno oraz miasto Barth w ramach Międzynarodowej Nadmorskiej Trasy Rowerowej nr 10.

Miasto Kołobrzeg

Partner wiodący – Gmina Miasto Kołobrzeg

Miasto Kołobrzeg jest największym i najpiękniejszym polskim uzdrowiskiem o niezrównanym uroku i bogatej historii. Główna funkcja miasta turystyczno - uzdrowiskowa uwarunkowana jest doskonałym położeniem nad Morzem Bałtyckim u ujścia rzeki Parsęty w sąsiedztwie lasów, złóż borowiny, ekosystemu bagienno - wodnego, który zapewnia schronienie wielu rzadkim gatunkom zwierząt i roślin. W ujściu rzeki znajduje się port handlowy, pasażerski, rybacki i jachtowy. W mieście i okolicach występują źródła wody mineralnej oraz solanki.

Do odwiedzenia Kołobrzegu zachęcają też liczne zabytki. Wśród nich są m.in. gotycka Bazylika Mariacka czy neogotycki Ratusz. Bogata, nowoczesna baza zabiegowa jest również jednym z walorów miasta. Kuracjusze nie tylko z Polski, ale i całej Europy mogą wypocząć w doskonałej klasy hotelach i pensjonatach. Miasto spełnia europejskie standardy ekologiczne. W porcie obowiązuje zakaz przeładunku towarów uciążliwych dla środowiska. Woda pitna pobierana jest ze studni głębinowych położonych 12 km za miastem. Woda morska w kołobrzeskim kąpielisku należy do najczystszych w Polsce. Miasto z roku na rok, dzięki pracom nad zagospodarowaniem terenu staje się atrakcyjniejsze. Liczne parki, place z fontannami, ukwiecone skwery powodują, że Kołobrzeg tętni zielenią.

Kołobrzeg jest także prężnym ośrodkiem kulturalnym. Funkcjonuje tu dynamiczna Galeria Sztuki Współczesnej, odbywają się Międzynarodowe Spotkania z Folklorem Interfolk. W okresie letnim odbywają się liczne koncerty popularnych piosenkarzy, muzyków, kabarecistów. W centrum miasta znajduje się hala widowiskowo-sportowa "Milenium" wraz z hotelem i krytą pływalnią (jedną z najnowocześniejszych w Polsce).

Strona internetowa: www.kolobrzeg.eu

Barth

Partner 4 – Barth

Miasto Barth położone jest na południowym brzegu półwyspu Fischland – Darß - Zingst, oddzielone od Bałtyku wodami Boddenkette. Niezwykłe położenie geograficzne i umiarkowany klimat, sprawiają iż jest to idealne miejsce docelowe dla amatorów sportów wodnych i turystów, tych z bliska, oraz tych z daleka. Pieczołowicie odrestaurowane kamienice mieszczańskie, średniowieczne zaułki i zabytkowe budowle, takie jak: uroczy klasztor - Adlige Fräuleinstift i kościół p.w. św. Marii zbudowany w stylu północnego gotyku ceglanego, sprawiają, iż echo historii odżywa na nowo. Miasto Barth jest cenionym ośrodkiem żeglarskim. W XVIII i XIX w. Barth przeżyło wraz z rozwojem żeglugi kwitnący okres. Z czasem, powstawało coraz to więcej stoczni i stowarzyszeń żeglarskich, których statki pływały po wszystkich morzach świata. Port żeglarski przeżywa obecnie okres rekonstrukcji i rozwoju. Basen portowy, nabrzeże i promenada są juz gotowe i zapraszają zainteresowanych do spacerów i zwiedzania.

Tuż przy tętniącym życiem porcie buduje się szereg budynków przeznaczonych pod lokale usługowe oraz na cele mieszkaniowe. Nabrzeże stało się idealnym i chętnie odwiedzanym miejscem, gdzie cumują liczne łodzie sportowe i jachty. Były spichlerz zbożowy został przebudowany oraz pełni rolę wysokiej klasy hotelu z fantastycznym widokiem na zatokę Bodden i samo miasto. Miasto Barth zaprasza wszystkich odwiedzających do odkrywania jego niezliczonych walorów turystycznych.

Strona internetowa: www.stadt-barth.de

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Krajów Związkowych Meklemburgia - Pomorze Przednie / Brandenburgia i Rzeczpospolitej Polskiej (Województwo Zachodniopomorskie) 2007-2013.


Gmina Kołobrzeg

Partner 2 – Gmina Kołobrzeg

Gmina Kołobrzeg położona jest w północno-zachodniej części powiatu kołobrzeskiego. Gmina wchodzi w skład województwa zachodniopomorskiego. Siedzibą gminy jest miasto Kołobrzeg, które nie wchodzi w skład gminy, jest osobną gminą miejską jako miasto Kołobrzeg. Gmina stanowi 19,9% powierzchni powiatu.

Gmina Kołobrzeg usytuowana jest na zachód od miasta Kołobrzeg, zajmuje obszar 145 kilometrów kwadratowych, gdzie 27 miejscowości zamieszkuje 9712 osób.

Gmina słynie z niespotykanego w Polsce wysokiego wskaźnika przyrostu ludności. Wynika to z faktu osiedlania się tu wielu mieszkańców Kołobrzegu, ludzi z różnych stron Polski i Niemiec. Gmina ma charakter turystyczno-rolniczy. Największym jej atutem jest to, że na długości 13 kilometrów ma bezpośredni dostęp do morza – miejscowości Grzybowo i Dźwirzyno. Dla miłośników nadmorskiego wypoczynku udostępnia szerokie plaże o czystym piasku, nad czystą wodą i z powietrzem nasyconym zbawiennym jodem. W Dźwirzynie i Grzybowie znajdują się liczne obiekty oferujące miejsca noclegowe (hotele, pensjonaty, campingi, kwatery prywatne), obiekty handlu, gastronomii, sportu i rozrywki Na kąpieliskach strzeżonych nad bezpieczeństwem kąpiących się czuwają ratownicy WOPR. Na miłośników wędkarstwa czeka jezioro Resko Przymorskie oraz zasobne w ryby łososiowate rzeki: Parsęta, Dębosznica i Błotnica. Okoliczne lasy pełne są grzybów, jagód i borówek. Są tu także dogodne warunki do uprawiania sportów wodnych. Można jeździć konno, poruszać się oznakowanymi trasami rowerowo-pieszymi i ścieżkami zdrowia. Dla tych, którzy szukają ciszy i spokoju oraz rechotu żab i widoku z krową w tle, czmychających zajęcy i saren, czekają gospodarstwa agroturystyczne.

Pas nadmorski Gminy Kołobrzeg leży w Obszarze chronionego Krajobrazu, a duża część jej terenu wchodzi ponadto w skład Strefy Ochrony Uzdrowiskowej. Władze i mieszkańcy gminy, kładą ogromny nacisk na ekologię i ochronę przyrody, odnosząc sukcesy w konkursach ekologicznych.

Strona internetowa: www.gmina.kolobrzeg.pl

Ustronie Morskie

Partner 3 – Gmina Ustronie Morskie

Prawdziwą perłą bałtyckiego wybrzeża jest Ustronie Morskie – atrakcyjny kurort leżący w pasie nadmorskim przy trasie Kołobrzeg – Koszalin.

Sprawnie funkcjonująca sieć ośrodków uzdrowiskowych wyposażona w kompletną bazę zabiegową i zaplecze rehabilitacyjne proponuje szeroką gamę usług osobom chorym, niepełnosprawnym i pragnącym wypocząć w zdrowym klimacie nadmorskim.

Działalność turystyczna prowadzona jest w blisko 240 obiektach przystosowanych dla potrzeb każdego turysty i kuracjusza.

Wiosną i latem miłośnicy czynnego wypoczynku mogą skorzystać z uroków licznych ścieżek spacerowych i tras rowerowych prowadzących do najbardziej urokliwych zakątków naszej okolicy. Proponujemy wycieczki trzema szlakami turystycznymi: czerwonym, błękitnym i zielonym o łącznej długości 65 km.

Nasza gmina dba o swój wizerunek i promocję, o czym świadczą liczne dowody uznania i wyróżnienia, np w konkursie tygodnika „Sport i Turystyka” zajęła miejsce w I dziesiątce najpopularniejszych miejscowości turystycznych w Polsce, w konkursie „Nad wodą bezpiecznie” uznana została przez grupę PZU- Życie za najbezpieczniejszą gminę turystyczną w Polsce. Ponadto kąpielisko w Ustroniu z uwagi na czystość wody i infrastrukturę turystyczną otrzymało w 2010 r. certyfikat „Błękitnej flagi”. Te prestiżowe wyróżnienia dowodzą , iż mieszkańcom i władzom lokalnym zależy na dobrej marce i wysokim poziomie oferowanych usług. Gmina stawia na długofalowy rozwój , czego namacalnym dowodem są rozpoczęte i planowane inwestycje obiektów sportowych.

Ustronie Morskie to gmina piękna i przyjazna. Choć pełna atrakcji, to jednak cicha i spokojna. Naprawdę warto nas odwiedzić i przekonać się, że to idealne miejsce na wypoczynek.

Zapraszamy do nas.

Strona internetowa: www.ustronie-morskie.pl